Alabalıklar Dereler İle Buluşuyor

Anasayfa://Alabalıklar Dereler İle Buluşuyor

Alabalıklar Dereler İle Buluşuyor

3 MİLYON YAVRU ALABALIK DERELERE BIRAKILDI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı orman içi suların balıklandırılması maksadıyla başlattığı proje kapsamında 2013 yılında 3 milyon alabalık yavrusunu bu sulara yerleştirdi.

2005 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce dere, göl, gölet gibi orman içi suların yerli türlerimizle balıklandırılması için uygulanmaya başlanan “Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” Trabzon Altındere ve Mersin Çamlıyayla üretme merkezlerinde yürütülen çalışmalarla hızla devam ediyor.

2013’te 3 Milyon Yavru Alabalık Salındı

2005 yılında başlayan balıklandırma projesi ile 2012 yılı sonuna kadar üretilen 3 milyon 254 bin alabalık yavrusu anaçların alındıkları orman içi sulara yerleştirildi. Bunun yaklaşık 2 milyonu, 2012 yılında derelere salındı.

2013 yılında ise 3 milyon 72 bin alabalık salınarak toplamda 6 milyon 326 bin yavruya ulaşılmış oldu. Böylece 6 yılda 1 milyona ancak ulaşabilen rakam, 2012 yılında 2 katına, 2013 yılında ise 3 katına çıkarıldı.

2013’te üretilen yavru alabalıklar program çerçevesinde Artvin, Ardahan, Ankara, Bilecik, Bolu, Giresun, Karabük, Ordu, Rize, Sakarya, Sinop, Tokat, Tunceli, Trabzon, Uşak ve Zonguldak illerine yerleştirildi.

Yavru Alabalıklar Üretilirken Büyük Hassasiyet Gösteriliyor 

Proje kapsamında öncelikle dere ve göllerden anaç alabalıklar yakalanıyor ve yumurta alımı için havuzlarda besleniyor. Yumurtalar sağıldıktan sonra ise kuluçka döneminde özenle muhafaza edilerek yumurtadan çıkmaları sağlanıyor. Büyük bir hassasiyet içinde büyütülen yavru alabalıklar bırakılacakları suyun uygun sıcaklıkta olup olmadığı kontrol edildikten sonra salınıyor.

2023’e Kadar 50 Milyon Alabalık Bırakılacak 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bilinçsiz ve aşırı avlanma neticesinde nesli tükenme tehlikesi altına giren kırmızı benekli alabalıkların çoğaltılması için uygulanan proje kapsamında, 2014 yılında 1 milyon 200 bin yavru alabalığın orman içi sulara bırakılmasının planlandığını söyledi.

Orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının arttırılarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak bu projenin önemine işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “6 ilde başlatılan proje bugün 20 ilde, 47 dere ve gölde devam ediyor. 2023 yılına kadar 50 milyon alabalık yavrusunu yetiştirerek orman içi sulara bırakmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak : Orman ve Su  İşleri Bakanlığı
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2014-03-28T17:33:39+00:00Mart 28th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar