Akıllı Bisiklet Uygulaması Yaygınlaşıyor

Anasayfa://Akıllı Bisiklet Uygulaması Yaygınlaşıyor

Akıllı Bisiklet Uygulaması Yaygınlaşıyor

İSPARK, sağlıklı yaşama ve çevre bilincine destek olmak amacıyla hayata geçirilen ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasının vatandaştan yoğun ilgi görmesiyle projenin yaygınlaşması için harekete geçti.

İstanbul’da “Akıllı Bisiklet” uygulamasını pilot olarak ‘Kadıköy-Kartal’ sahil yolunda hayata geçiren İSPARK, Avrupa Yakası’nda Florya-Yeşilköy hattını da açmaya hazırlanıyor. Konuya ilişkin bilgi veren İSPARK Genel Müdürü Nurettin Korkut “Avcılar-Sahil ve Kartal-Pendik hatları için fizibilite çalışmaları da devam ediyor. Tüm hatların açılmasıyla birlikte İSPARK İstanbul’da vatandaşlara 350 bisiklet ile hizmet verecek.Florya – Yeşilköy bisiklet paylaşım sistemi hattı Nisan 2016 tarihinde İstanbulluların hizmetine açılmış olacak. Bu hattın uzunluğu yaklaşık 6 km, 5 durak ve 60 bisiklet ile hizmet verecek. Ayrıca Anadolu Yakası’nda Bostancı – Kartal hattına ilave olarak Maltepe dolgu alanında 3 tane yeni durak hizmete açılarak, Kadıköy-Kartal arasındaki bisiklet paylaşım sistemi durak sayısı 13’e çıkacak ve sisteme 30 bisiklet daha ilave edilerek 130 bisiklet ile hizmet verilecek” dedi.

Korkut, Kadıköy-Kartal arasında başlatılan uygulamanın, Florya-Yeşilköy hattında da hayata geçirileceğini dile getirerek “Akıllı Bisiklet sistemini kentin uygun noktalarında hizmete sunmak için etüt çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Vatandaşların talepleri doğrultusunda kent genelinde uygun noktalarda bisiklet ünitelerini yaygınlaştıracağız” şeklinde konuştu.

Sistem nasıl işliyor?

Sistem hakkında bilgi veren Korkut “Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabiliyor.

Akıllı bisiklet güzergâhı üzerinde yer bazı İSPARK Açık Otoparkları aynı zamanda abone noktası olarak hizmet veriyor. Bu noktalara giden bisiklet severler, abonelik sözleşmesini imzaladıktan sonra aldıkları abonman kartları ile istedikleri her terminalden bisiklet kiralayabiliyor. Ayrıca vatandaşlar isbike.com.tr adresinden da abone olabiliyor ve abonman kartları adreslerine gönderiliyor. Alternatif ulaşım hizmeti sağlayan sistem bisiklet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. GPS teknolojisiyle bisikletlerin tüm hareketleri izleniyor, İstasyonlarda bisiklet azaldığında yeni bisiklet temini için sisteme mesaj gidiyor ve özel elektrikli ring araçlarıyla bisiklet takviyesi yapılıyor” dedi.

Kaynak: Milliyet

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-03-14T09:31:57+00:00Mart 14th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar