Adalar’ın Dibi Ağlarla Kaplı

Anasayfa://Adalar’ın Dibi Ağlarla Kaplı

Adalar’ın Dibi Ağlarla Kaplı

Adalar ve çevresinde gırgırla balık avı yapılması yasak. Ancak kaçak olarak avlanan balıkçı tekneleri, uzunlukları kilometrelerle ölçülen ağlarını deniz dibine bırakmaya devam ediyor.

İstanbul Adaları çevresinde, gırgırla avlanan balıkçıların deniz dibindeki kayalıklara takılınca terk ettikleri binlerce metre ağ; balıkları, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde koruma altında olan mercan türlerini ve deniz canlılarının yaşam alanlarını tahrip ediyor, hatta av için dalan karabatakları öldürüyor. Karadeniz ve Ege’den gelen balıkların üreme alanı olan Adalar’da denizin dibi, sentetik malzemeden imal edildiği için yıllarca çürümeyen ağlarla ve çözüldükçe yavaş yavaş suyu zehirleyen tonlarca kurşun ağırlıkla kaplı.

Adalar ve çevresinde gırgırla balık avı yapılma yasağı 18 Ağustos 2012 Tarihli ve 28388 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Ancak zaman zaman usulsüz avlanan tekneler, 1-1.5 kilometreyi bulan ağlarını bölgeye bırakmaya devam ediyor. Uçlarında 6 tona yakın kurşun taşıyan gırgır ağları sadece su altındaki yaşama değil, su altından geçen elektrik, su, doğalgaz, telefon ve atık su hatlarına da zarar veriyor. Daha da vahimi, yasak 31 Ağustos’ta sona eriyor.

Kaynak: Hürriyet

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-02-08T08:54:40+00:00Şubat 8th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar