ABD’de Susuzluk Sorunu 96 Milyon Plastik Topla Çözüldü

Anasayfa://ABD’de Susuzluk Sorunu 96 Milyon Plastik Topla Çözüldü

ABD’de Susuzluk Sorunu 96 Milyon Plastik Topla Çözüldü

ABD’nin Los Angeles kentinde susuzluk sorununu çözebilmek için baraja plastik toplar atıldı.

Son yılların en şiddetli kuraklığını yaşayan ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinin susuzluk sorununu çözebilmek için ilginç bir uygulama başlatıldı. Los Angeles Belediyesi kente su sağlayan barajlardaki suyun aşırı sıcaklıkla buharlaşarak susuzluğa yol açmasını önlemek üzere barajları elma büyüklüğünde siyah plastik toplarla örtme kararı aldı.

96 MİLYON PLASTİK TOP ATILDI
Bu çerçevede ilk uygulama Las Angeles’a su sağlayan barajlardan Sylmar’da yapıldı ve baraja tam 96 milyon plastik top bırakılarak barajın üstü örtüldü.
PROJENİN ADI “GÖLGE TOPU”
Los Angeles Times’ın haberine göre, Belediye Başkanı Eric Garcetti kuraklık nedeniyle susuzluk tehdidiyle karşı karşıya bulunan kente su sağlayan barajlardaki suyun buharlaşarak boşa gitmesini önlemek amacıyla toplam maliyeti 300 milyon doları bulan ‘gölge topu’ projesi başlattı. Her biri 36 cent’e mal olan toplar, buharlaşmayı yüzde 85 ila 90 arasında önleyecek.
KİRLENMEYİ ENGELLEYECEK
Toplar ayrıca suyu toz, kimyasal maddeler ve yabani hayvanlar gibi dış etkenlere karşı da koruyarak kirlenmeyi azaltacak.
300 MİLYON DOLARLIK TASARRUF
Belediye Başkanı Garcetti’nin açıklamasına göre, kentin su rezervuarlarını korumak üzere proje çerçevesinde tam 34.5 milyon dolar (yaklaşık 96 milyon TL) harcanacak. Buna karşılık tam 300 milyon dolarlık (yaklaşık 835 milyon TL) bir tasarruf sağlanacak.

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2015-08-17T09:43:10+00:00Ağustos 17th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar