2015’TE GEDİZ DELTASI’NDA 7.100 FLAMİNGO YAVRUSU DÜNYAYA GELDİ

Anasayfa://2015’TE GEDİZ DELTASI’NDA 7.100 FLAMİNGO YAVRUSU DÜNYAYA GELDİ

2015’TE GEDİZ DELTASI’NDA 7.100 FLAMİNGO YAVRUSU DÜNYAYA GELDİ

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Gediz Deltası Sulak Alanı’nda flamingolar için yapılan Türkiye’nin ilk suni adasında her yıl ortalama 7 bin çift flamingo yuva yapıyor. Su kuşlarının barınma ve üreme alanları için yapılan yatırımlar sayesinde Gediz Deltası’nda 2015 yılında 7.100 flamingo yavrusu dünyaya geldi.

“İzmir Kuş Cenneti Kuşlarıyla Umut Veriyor”

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla adaların yok olmasını engellemek ve daha fazla flamingo çiftinin üremesini sağlamak maksadıyla 550 metre2 olan flamingo adası büyütülerek 6.440 m²’lik bir ada haline getirildi. Kuşları ile umut veren Dünyadaki en büyük flamingo adası olma özelliğine sahip Gediz Deltası Sulak Alanı’nda 2016 yılı Kış Ortası Su Kuşu Sayımı gerçekleştirildi. Başarı ile yapılan sayımın ardından kuş cennetinin misafirlerinde bir artış olduğu gözlemlendi.

DKMP özellikle kurak yaz aylarında deltanın tatlı su ekosisteminin zarar görmesini önlemek maksadıyla hayata geçirdiği projelerle sazlıklara tatlı su aktararak hayat ortamının devamlılığını sağlıyor. İzmir Kuş Cenneti’ne yapılan yatırımlar çerçevesinde her yıl adada ortalama 7 bin çift flamingonun da yuva yapması sağlanıyor.

“Ada Çok Önemli Bir Ekosisteme Sahip”

Bu önemli projenin Dünya’daki birkaç misalinin Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti ve İspanya’da mevcut olduğunu ifade eden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “2014’te takriben 5000 flamingo yavrusu, 2015 yılında ise 7.100 flamingo yavrusu dünyaya geldi. Dolayısıyla bu alanın Türkiye açısından çok önemli bir saha olduğunu ifade etmek isterim. Ayrıca, üreme adası kamera ile ziyaretçi merkezinden takip edilebiliyor. Bu alanın korunması, geliştirilmesi, gelecek nesillere aktarılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bakanlık olarak bu alana verdiğimiz değer çok fazla. Bu alan kuş türleriyle, ekosistemiyle, havzasıyla, bütün canlılarıyla harika bir alan ve çok önemli bir ekosisteme sahip” diye konuştu.

“Tabiata Destek Olmaya Devam Edeceğiz”

Dünya’nın önemli sulak alanlarından biri olan İzmir Kuş Cenneti yılın her döneminde yerli ve yabancı bilim insanları ile alana alaka duyan ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından delta girişine alanı simgeleyen giriş ünitesi ile deltanın ekolojik özelliklerini vurgulayan tanıtım tabelaları deltanın değişik noktalarına yerleştirildi. Alana gelen ziyaretçiler de buralardan gerekli bilgileri edinerek, kuşları çok daha şuurlu bir şekilde takip edilebiliyor. Ayrıca tabiat severler ve fotoğraf hobisi bulunanlar için bu alan görsel bir güzellik sunuyor. Kuş Cenneti’nde ziyaretçi merkezi, kuş gözlem kuleleri, dürbün ve gezi bisikleti de bulunuyor.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise Bakanlık olarak yıl boyunca yaptıkları özverili iyileştirme, koruma ve denetim faaliyetleri neticesinde deltadaki ekosistemlerin sürdürülebilirliğini sağlayarak, tabiata destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

 

 Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-03-23T12:01:53+00:00Mart 23rd, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar