2015’in İlk 6 Ayında Hes’lerin Ekonomiye Katkısı 9,275 Milyar TL…

Anasayfa://2015’in İlk 6 Ayında Hes’lerin Ekonomiye Katkısı 9,275 Milyar TL…

2015’in İlk 6 Ayında Hes’lerin Ekonomiye Katkısı 9,275 Milyar TL…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından Türkiye’de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerin (HES) ürettiği elektriğin 2015’in ilk 6 ayı itibariyle ülke ekonomisine katkısı 9,275 milyar TL olarak gerçekleşti.

İlk 6 Ayda HES’lerden 35 Milyar Kilowatt.saat Enerji

Bu yılın ilk 6 ayında enerji üretiminde fosil kaynakların payı yüzde 66.3, yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 33.7 olarak gerçekleşti. Yenilenebilir kaynakların içinde HES’lerin payı ise yüzde 83 oldu. Bu dönemde üretilen toplam 122.5 milyar kilowatt.saatlik enerjide en büyük pay
44 milyar kilowatt.saat ile doğal gaz ve lng yakıtlarından üretilen elektrik alırken, kömür santrallerinden 33 milyar, HES’lerden ise 35 milyar kilowatt.saat enerji üretildi. Kalan 10.5 milyarlık kısım ise rüzgar, jeotermal, biogaz ve diğer hammaddeler kullanılarak üretildi.

“HES’ler Bir Zarurettir”

Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da “Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız. Tabiata dost, yenilenebilir bu enerji kaynağına yatırım yapmalıyız” dedi.

Elektrik Üretiminin 3’te 2’si Termik Santrallerden

Bu ilk 6 aylık dönemde enerji ihtiyacının 3’te 2’sinin termik santrallerden üretilen enerjiden kaynaklandığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu enerji petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlardan üretiliyor. Üretilen bu enerji için kullanılan petrolün ve doğalgazın neredeyse tamamı ithal ediliyor. İşletmeye alınan ve alınacak HES’ler ile enerji hammaddesi ithalatından kaynaklanan cari açığın da önüne geçiyoruz” diye konuştu.

“Hidroelektrik Potansiyelini Değerlendirmek İçin Çalışıyoruz”

Türkiye’nin sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremediğini söyleyen Prof. Dr. Eroğlu “Biz bu potansiyeli değerlendirmek için çalışıyoruz. Avrupa ve Amerika bu potansiyelinin neredeyse yüzde yüze yakınını kullanırken Türkiye kullanamıyordu. Ülkemizin hidroelektrik üretim potansiyeli yılda 216 milyar kilowatt.saat’tir. Halihazırda geliştirilen potansiyel ise yılda 159 milyar kilowatt.saat’tir. Geliştirilen bu potansiyelimiz değişik safhalardaki toplam 1.401 projeden meydana gelmektedir” ifadelerini kullandı.

“İlk 6 Ayda Ülke Ekonomisine 9,275 Milyar Liralık Katkı Sağladık”

Boşa akan suların gücünü ülke ekonomisine kazandırmak için enerji sektörüne yatırım yaptıklarını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “ Bu yatırımlar ile bu senenin ilk 6 ayında ülke ekonomisine 9,275 milyar liralık katkı sağladık. Son 12 yılda, HES yatırımlarında yüzde 100’ün üzerinde bir artış sağladık. 2003’te 12.241 MW olan kurulu gücü 2015’te 25.148 MW’ye yükselttik. HES’lerin enerji üretimine katkısında da 3 kattan fazla artış imkanı sağladık” şeklinde konuştu.

İnşaatı devam eden baraj ve nehir tipi santrallerin 2017 yılına kadar işletmeye alınacağını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Özel sektör ve DSİ tarafından işletmeye alınacak bu santrallerin toplam kurulu gücü 7.017 MW,  yıllık enerji üretimi ise  21,6 milyar kiloWatt.saat’tir” dedi.

“HES’ler Sayesinde Yılda Yaklaşık 40 Milyon Ton Karbondioksit Salınımı Engellendi”

İklim değişikliği ile mücadele etmenin en etkin yolunun tabiata zarar vermeyen temiz ve çevreci bir elektrik üretim şekli olan HES’ler olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu yöntemle karbondioksit salınımı en alt seviyede gerçekleştirilir ve bugüne kadar işletmeye alınan HES’lerin üretimiyle yılda yaklaşık 40 milyon ton karbondioksit salınımı engellenmiştir. HES’ler aslında tabiata hizmet etmiştir” şeklinde konuştu.

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-07-24T09:12:38+00:00Temmuz 24th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar